Jak i w czym możemy Ci pomóc

Jak i w czym możemy ci pomóc

01

Ogólnie pojęte dolegliwości
układu mięśniowo-szkieletowego

Jak i w czym możemy ci pomóc
Kręgosłup:
Jak i w czym możemy ci pomóc
Stawy stóp:
Jak i w czym możemy ci pomóc
Dysfunkcje obszaru czaszkowo-twarzowego, fizjoterapia stomatologiczna:
Jak i w czym możemy ci pomóc
Obręcz barkowa i kończyna górna:
Jak i w czym możemy ci pomóc
Pozostałe:
Jak i w czym możemy ci pomóc
Ból przewlekły:
Jak i w czym możemy ci pomóc
Stawy kolanowe:
Jak i w czym możemy ci pomóc
Urazy, stany pourazowe i pooperacyjne:
Jak i w czym możemy ci pomóc
Kompleksowa terapia obrzęku:

02

Ogólnie pojęte dysfunkcje
narządów wewnętrznych

Jak i w czym możemy ci pomóc
Jak i w czym możemy ci pomóc
Układ pokarmowy i oddechowy:
Jak i w czym możemy ci pomóc
Układ krążenia i układ moczowy:
Jak i w czym możemy ci pomóc
Układ receptorowy:
Jak i w czym możemy ci pomóc
Problemy skórne i osłabiona odporność:

03

Fizjoterapia uroginekologiczna

Terapia opiera się na ćwiczeniach ktore pomagają kobietom nauczyć się świadomości własnego ciała a dzieki temu mogą one wzmocnić lub rozluźnić mięśnie dna miednicy. Dobor terapii zależec będzie od dysfunkcji pacjentki. Dardzo dobre korzyści niesie za sobą rownież praca manualna w obrębie miednicy i narządow wewnętrznych, ktorą przeprowadza terapeuta.
Jak i w czym możemy ci pomóc
Jak i w czym możemy ci pomóc

Wskazania:

W ciąży i po porodzie

W dysfunkcjach dna miednicy

Terapia

Jak pomagamy?

Podstawą naszej terapii jest zindywidualizowana terapia manualna

Dobór technik manualnych zależeć będzie od konkretnego przypadku i może być on różny dla każdego Pacjenta. Wspomagamy się również profesjonalnymi aparatami do fizykoterapii, jednak zawsze jest to dla nas terapia wspomagająca.

W ramach terapii zawsze przeprowadzamy instruktaż ćwiczeń do wykonania w warunkach domowych. Uczymy również autoterapii aby Pacjent mógł poradzić sobie z podobnymi dolegliwościami w przyszłości. W naszej pracy najczęściej stosujemy te metody:

Jak i w czym możemy ci pomóc

01

Manipulacje powięziowe

Manipulacja powięzi (fascial manipulation)

jest metodą terapii manualnej o bardzo dużej skuteczności w zwalczaniu dolegliwości bólowych (a także innych objawów) układu ruchu. Twórcą metody jest włoski fizjoterapeuta Luigi Stecco, który w oparciu o anatomię i fizjologię oraz na podstawie tysięcy przeprowadzonych zabiegów opracował ten innowacyjny system terapeutyczny. Znaczny wkład w rozwój metody mają córka autora dr Carla Stecco oraz syn dr Antonio Stecco.

Metoda polega na manipulacji określonych punktów (cenrów koordynacji i fuzyjnych centrów koordynacji) na ciele pacjenta, które pokrywają się z punktami: akupunkturowym, spustowymi, Cyriaxa oraz Meigne’a. Metoda uwzględnia więc całościowe podejście do ciała, traktując poszczególne jego segmenty, jako pojedyncze ogniwa łańcucha tkankowego, którego ciągłość zapewnia powięź. Wyboru punktów przeznaczonych do manipulacji dokonuje się według określonych reguł na podstawie weryfikacji ruchowej i palpacyjnej. Niezwykle istotnym elementem gwarantującym skuteczną terapię jest szczegółowy wywiad.

Jak i w czym możemy ci pomóc

02

Suche igłowanie

Sucha igłoterapia (dry needling, DN)

Jest to metoda fizjoterapeutyczna polegająca na nakłuciu punktu spustowego w mięśniu lub nakłuciu napiętego pasma mięśniowego za pomocą sterylnych, jednorazowych igieł do akupunktury w celu leczenia bólu mięśniowo-powięziowego i dysfunkcji w obrębie narządu ruchu. Pomimo tego, że podczas igłoterapii suchej używa się igieł do akupunktury, terapia ta nie ma nic wspólnego z klasyczną formą akupunktury.

Podczas zabiegu suchego igłowania fizjoterapeuta oddziałuje na płytkę nerwowo-mięśniową w mięśniu (miejsce połączenia synaptycznego pomiędzy aksonem neuronu ruchowego a komórką mięśniową), stymulując komórki mięśniowe organizmu do regeneracji i przebudowy. W konsekwencji prowadzi to do zmniejszenia napięcia mięśniowego oraz zmniejszenia i ustąpienia bólu.

Przed przystąpieniem do suchego igłowania fizjoterapeuta określa miejsce nakłucia mięśnia poszukując punktu spustowego i napiętego pasma mięśniowego. Głównym kryterium diagnostycznym podczas badania jest obecność zwiększonej wrażliwości na nacisk w obrębie napiętego pasma oraz występowanie częściowego lub kompletnego bólu rzutowanego zgodnego z dolegliwościami pacjenta. Odpowiednio zlokalizowany i zdiagnozowany punkt spustowy objawia się drganiem przy jego nakłuwaniu podobnym do drżenia pęczkowego mięśni. Objaw ten świadczy o jego dezaktywacji.

Jak i w czym możemy ci pomóc
Jak i w czym możemy ci pomóc

Suche igłowanie jest bardzo skuteczną metodą leczenia bólu mięśniowo-powięziowego. Można łączyć ją z innymi metodami fizjoterapeutycznymi takimi jak terapia manualna i terapia tkanek miękkich w celu zwalczania bólu przewlekłego i ostrego.

Jak i w czym możemy ci pomóc
Jak i w czym możemy ci pomóc

03

Neuromobilizacje

Neuromobilizacja oznacza terapię manualną układu nerwowego

Terapia działa bezpośrednio na układ nerwowy człowieka, który stanowi tkanka nerwowa budująca ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy oraz jego narządy odbiorcze, mięśnie oraz organy wewnętrzne. Neuromobilizacja obejmuje diagnostykę zaburzeń układu nerwowego oraz ich terapię, polegającą na napinaniu odpowiednich nerwów.

Jak i w czym możemy ci pomóc

Neuromobilizacji poddają się:

W trakcie zabiegu pacjent często zgłasza uczucie ciepła rozchodzące się aż do palców i, podobnie jak masaż, jest to zabieg dla niego przyjemny, relaksujący i bezbolesny.

Najczęściej po zabiegu pacjenci od razu czują poprawę: zmniejsza się ból, przeczulica oraz poprawia się ruchomość w danym stawie.

04

Fascial Distortion Model

Metoda FDM

Metoda FDM bazuje na założeniu, że odkształcenia (dystorsje) powięzi są główną przyczyną zaburzeń funkcji narządu ruchu. Kluczowym elementem diagnostycznym jest język ciała wyrażany przez sześć odkształceń powięziowych. Metodę FDM cechuje wysoka efektywność w leczeniu takich urazów jak m.in.:

– skręcenia;
– zwichnięcia;
– naderwania mięśni.

Znajduje ona zastosowanie w urazach sportowych oraz innych dolegliwościach ortopedycznych.

Założenia metody opierają się na znajomości i rozpoznawaniu typów zaburzeń struktury, a zatem również powięzi. Według autora, zaburzenia te są bardziej istotne z punktu widzenia czynników wywołujących ból i ograniczenia ruchu. Można zatem stwierdzi, że leczenie uszkodzeń struktur powięziowych wpływa bezpośrednio na pozostałe składniki narządu ruchu. W efekcie zmniejszają lub likwidują ból, ograniczenia ruchomości czy obrzęki.

Jak i w czym możemy ci pomóc
Jak i w czym możemy ci pomóc
Jak i w czym możemy ci pomóc
Jak i w czym możemy ci pomóc

05

Laseroterapia

W naszym gabinecie korzystamy z lasera średnioenergetycznego I-TECH LA500

Laser dzięki biostymulacji energią promieniowania laserowego, pobudza komórki do szybszej regeneracji. Zabieg wpływa na szybsze gojenie, działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.

Zabieg laseroterapii trwa od kilku do kilkunastu minut. Uzależnione jest to od naświetlanej powierzchni (im większa powierzchnia tym dłużej trwa zabieg). Dawkowanie mocy zależne jest od rodzaju schorzenia, okolicy poddawanej zabiegowi oraz fazy występującego schorzenia.

Jak i w czym możemy ci pomóc

06

Terapia uciskowa

Zabieg jest wykonywany przy użyciu specjalnego urządzenia którego działanie powoduje sekwencyjne wtłaczaniu powietrza do specjalnych mankietów zakładanych na kończynę górną lub dolną. Mankiety dzięki konstrukcji komorowej posiadają możliwość napełniania komór w zaprogramowanej kolejności i zaplanowanym czasie oraz odpowiedniej wielkości ciśnienia. Konstrukcja mankietu oraz sekwencyjność napełniania komór powoduje to że efekt masażu jest bardzo zbliżony działaniem do limfatycznego masażu manualnego.

Jak i w czym możemy ci pomóc
Jak i w czym możemy ci pomóc

W efekcie stosowania takiego masażu można zaobserwować:

Posiadamy nowoczesny aparat do segmentarnej terapii uciskowej MK 400L jednak zawsze poprzedzamy sesje pracą manualną pobudzającą do pracy układ limfatyczny.

Jak i w czym możemy ci pomóc

07

Elektroterapia

Elektroterapia przynosi pacjentom ulgę w ich dolegliwościach bólowych, oraz przy stanach zapalnych.

Działanie prądu poprawia również ukrwienie oraz odżywienie tkanek. Podczas terapii wykorzystuje się elektrody umieszczane na ciele pacjenta, przez które przepływa prąd. W zależności od wykorzystywanego rodzaju elektroterapii i leczonej dolegliwości – czas trwania zabiegu, poszczególne parametry oraz dawki będą się od siebie różnić.

W naszym gabinecie stosujemy przenośny elektrostymulator Compex po właściwej terapii, bądź użyczamy do stosowania w domu pomiędzy terapiami.

Jak i w czym możemy ci pomóc
Jak i w czym możemy ci pomóc

08

Elektromiografia

Elektromiografia (EMG) to badanie, którego celem jest ocena funkcji mięśni i nerwów.

W naszym gabinecie wykorzystujemy go szczególnie w pracy z pacjentkami z dolegliwościami dna miednicy, podczas której sprawdzamy jakość i funkcje mięśni dna miednicy aby na podstawie uzyskanych wyników dobrać odpowiednie techniki i metody rehabilitacji.

Elektromiograf można połączyć z biofeedback i otrzymać doskonałą pomocą dla terapeuty i pacjenta w trakcie treningu. Technologia ta umożliwia wizualizacje pracy mięśni za pomocą wykresu lub specjalnych „gier” co ułatwia i pozwala na prawidłowe wykonywanie
ćwiczeń.

Elektrostymulacja dna miednicy

Elektrostymulacja to bardzo skuteczna metoda, w której, przy użyciu impulsów elektrycznych, stymulowane są mięśnie lub nerwy motoryczne dzięki czemu można odbudować sprawność uszkodzonych lub osłabionych mięśni.

Dzięki tym wszystkim zabiegom pacjentka uczy się świadomie używać mięśni (dna miednicy, zwieraczy) wzmacniać je oraz kontrolować funkcje fizjologiczne.

Wstydliwy problem nietrzymania moczu w większości przypadków można skutecznie wyleczyć lub znacząco zmniejszyć objawy.

Wskazania do elektromoigrafii, biofeedbacku i elektrostymulacji dna miednicy:
Jak i w czym możemy ci pomóc

Gdzie nas szukać?

Zapraszamy do naszego gabinetu,
który znajduje się w Centrum Medycznym “HAJDUKI” w Chorzowie

ul. Jubileuszowa 3 41-506 Chorzów Batory
Gabinet znajduje się na I piętrze, winda na wprost recepcji.